Festyn szkolny „Wielokulturowi”

Kilka godzin wspólnej zabawy i atrakcje dla każdego. Festyn „Wielokulturowi – kultura nas łączy” przyciągnął do naszej szkoły nie tylko uczniów, ale również rodziców i mieszkańców Nadodrza.

Festyn rozpoczął się w środowe południe (20 czerwca) od wspólnego odśpiewania przez grono pedagogiczne utworu „Tolerancja” Stanisława Soyki. Imprezę oficjalnie otworzyła

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 108 im. Juliana Tuwima p. Stanisława Socha. Swoją obecnością festyn zaszczycili: p. Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz p. Jerzy Sznerch z Rady Osiedla Nadodrze.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy przypomnieli tradycyjne polskie pieśni i tańce. Z kolei ich starsi koledzy przygotowali część artystyczną, w której wierszem i piosenką zaprezentowali wybrane kraje europejskie.

W międzyczasie na boisku szkolnym toczyły się rozgrywki minihokeja, a w sali sportowej rozgrywano turniej siatkówki. Po nim na parkiet weszli nauczyciele. Po zaciętej rywalizacji pokonali reprezentację uczniów 2:0.

Gry i zabawy sprawnościowe przygotowano dla wszystkich. Chętni mogli sprawdzić się, m.in. w dryblingu z piłką pod okiem instruktorów klubu sportowego FORZA Wrocław oraz Football UP. Z zaciekawieniem wszyscy obejrzeli pokaz akrobatyczny oraz pokaz walk rycerskich. Poza tym, dostępne były stoiska, m.in. szachowe, dietetyka, zdrowej żywności, bankowe czy z rękodziełem ukraińskim. Poćwiczyć można było również chińską kaligrafię. Nie zabrakło też malowania twarzy.

Ważnym elementem festynu były stoiska narodowe przygotowane przez uczniów i wychowawców. Każdy mógł bliżej poznać nie tylko kulturę i tradycję Polski, ale również: Chin, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji i Włoch. Zachętą – dla mieszkańców osiedla – do przyjścia na boisko szkolne była barwna parada, która przeszła ulicami Nadodrza. Uczniowie, reprezentujący poszczególne kraje, zapraszali przechodniów do skorzystania z przygotowanych atrakcji.

Po raz pierwszy w historii ustanowiono szkolny rekord Guinnessa w kategorii „Najwięcej osób tańczących belgijkę”. Później do rywalizacji sportowej, stanęli rodzice. W przyjaznej atmosferze – przy dopingu dzieci – sprawdzili swoje piłkarskie umiejętności.

W trakcie festynu każdy mógł skorzystać z kawiarenki – kupić coś słodkiego, napój lub pajdę chleba ze smalcem. Kulminacyjnym momentem imprezy był finał loterii fantowej, cieszącej się ogromnym zainteresowanie uczniów i rodziców. Do zwycięzców trafiły: tablet oraz akwarium.