Biblioteka

Godziny pracy biblioteki – Halina Włoszczyńska

  • poniedziałek 9.00-15.00,
  • wtorek  8.30-14.30,
  • środa 8.30-14.30,
  • czwartek 8.30-14.30
  • piątek 8.00-14.00

Adresy stron internetowych bibliotek cyfrowych zawierających darmowe zbiory książek, audiobooków, lektur oraz zdigitalizowanych księgozbiorów.

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. E -booki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Proszę również przejrzeć udostępniony plik na szkolnej stronie internetowej „Aktualności” z wykazem książek udostępnionych w ramach wrocławskiego projektu E-czytelnia i jeśli coś Was zainteresuje przekażcie informację wychowawcy klasy a nauczyciel bibliotekarz wygeneruje Wam kod dostępu.

Nauczyciel bibliotekarz Halina Włoszczyńska

 

Materiały i narzędzia dydaktyczne ułatwiające naukę zdalną.
Poniższe materiały są udostępniane całkowicie bezpłatnie na czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Cambridge University Press https://www.cambridge.org/elt/blog/
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe sp. z o.o. sp. komandytowa http://www.uczezdalnie.gwo.pl/
Grupa MAC S.A. https://www.mac.pl/publikacje
Klett Polska www.dzwonek.pl/Klett
Macmillan https://anglistaonline.macmillan.pl/
Nowa Era https://www.nowaera.pl/naukazdalna
Oxford University Press www.oup.com/elt/learnathome
Pearson https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/
PWN Wydawnictwo Szkolne www.akademia.pwn.pl
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/
Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON https://operon.pl/edukacjazdalna

___________________________________________________________________________

VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Spójrz okiem artysty- Paul Gauguin” – artystyczne przedsięwzięcie uczniów klasy 7b w kategorii „Fotografia”

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w konkursie ogólnopolskim poświęconym słynnym malarzom. Autorką fotografii zainspirowanej obrazem Paula Gauguina „La Siesta” jest Zuzanna Mioduszewska z kl. 7b, która będzie reprezentować naszą szkołę w etapie ogólnopolskim na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022 r. W tym artystycznym przedsięwzięciu uczestniczyły jeszcze 4 uczennice klasy 7b: Anna Szczęsna, Nadia Hesig, Nikola Rottenbusch i Viktoria Kozak, które wcieliły się w postacie z obrazu tego francuskiego malarza (ur. 1848 Paryż – zm. 1903 Polinezja Francuska). Obraz ten został namalowany przez Paula Gauguina podczas jego pierwszej dłuższej podróży na wyspę Tahiti w latach 1892-1894. Obecnie obraz znajduje się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Fotografia został zrobiona w jesienny słoneczny dzień na Placu św. Macieja we Wrocławiu. Opiekunem artystycznym konkursu jest p. Halina Włoszczyńska nauczyciel bibliotekarz.

___________________________________________________________________________

Dzień Czytania w szkole -10 XII 2020

___________________________________________________________________________

 

10 XII 2019 r. Dzień Czytania w Szkole

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

10 grudnia 2019 r wrocławianka Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Nasza szkoła włączyła się w świętowanie wraz z pisarką i mieszkańcami naszego miasta już od 9 grudnia (klasy IV-VIII) i 10 grudnia (klasy 0-III) dzieląc się przyniesionymi do szkoły swoimi ulubionymi książkami, czytając ich fragmenty na lekcjach języka polskiego oraz na zajęciach z wychowawcami. Uczniowie z zespołu „Przyjaciół Biblioteki” obejrzeli książki Olgi Tokarczuk na stoisku Wydawnictwa Literackiego podczas wycieczki do Hali Stulecia na 28. Wrocławskich Targach Dobrych Książek 5 grudnia 2019 roku.

W świetlicy, w klasach i w bibliotece uczniowie wykonali ilustracje do ulubionych książek, z których powstała wystawa a następnie album, który będzie pamiątką w następnych latach a dzień 10 grudnia na stałe wejdzie do kalendarza szkolnych uroczystości jako wyjątkowy Dzień Czytania w Szkole.

Nauczyciel bibliotekarz Halina Włoszczyńska

 

___________________________________________________________________________

Fotorelacja z wyjścia na Targi Dobrych Książek

28.Wrocławskie Targi Dobrych Książek
5 grudnia 2019 r. Hala Stulecia

 

___________________________________________________________________________

 

Koło Przyjaciół Biblioteki na „Wiosennym czytaniu w Ogrodzie Botanicznym” – 6 czerwca 2019 r.

 

 

 


Koło Przyjaciół Biblioteki na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek – Hala Stulecia 30 listopada 2018 r..

 


Warsztaty kaligrafii chińskiej- Instytut Konfucjusza w MDK Wrocław-Śródmieście dla klasy 5b – Mistrza Ligi Klas 2017/18 „Wrocław-Chiny” w kategorii klas IV-V 21 maja 2018 r.


Wyróżnienie w kategorii „Fotografia” w XXV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym o tematyce ekologicznej  „Magia roślin-kwiat” i udział prac naszych uczniów w wystawie ogólnopolskiej w MDK-Wrocław – Śródmieście


„Poniedziałki z książką”, czyli „Czytanie na Dobry Tydzień”

Wiersze patrona szkoły Julian Tuwima , legendy wrocławskie, „Baśnie chińskie” i wystawa „Perły chińskiej architektury i sztuki”


„Poniedziałki z książką” – Koło Przyjaciół Biblioteki – inscenizacja „Baśni o dwunastu miesiącach” dla zerówkowiczów – 8 stycznia 2018 r.


Fotorelacja z wernisażu wystawy w MDK Śródmieście


Cały Wrocław czyta”- uczniowie klasy 6b na 26 Wrocławskich Targach Dobrych Książek – Hala Stulecia – 30 XI 2017 r.

 


Mikołajki w bibliotece

Zaczęły się już 4 grudnia od „Poniedziałku z książką” – Czytaniem Na Dobry Tydzień. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Mateusz Respond z klasy 7b przeczytał w bibliotece „Prawdziwą historię o Świętym” uczniom klasy „0”. W środę 6 grudnia wszyscy uczniowie odwiedzali bibliotekę w czapeczkach mikołajkowych i dzielili się prezentami oraz ćwiczyli grę w szachy w przerwach Turnieju Szachowego, który rozgrywany był w sali matematycznej w ramach Ligi Klas IV-VII. Najczęściej wypożyczaną książką w tym dniu była „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa. A w przedsionku szkoły spotkaliśmy Świętego Mikołaja, który doposażał szkolny regał boockrossingowy nowymi książkami.

Koło Przyjaciół Biblioteki



Dzień Życzliwości w bibliotece: Życzliwa Poczta i „Tajemnice wrocławskich krasnali”- „O krasnalu Życzliwku”


CZYTANIE NA DOBRY TYDZIEŃ

Od września 2017 roku „Poniedziałki z książką” w nowej formule!!! Co tydzień na pierwszej lekcji w czytamy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, czyli dla klasy „0”.

Czytają uczniowie klas III-VII , wolontariusze,  w tym absolwenci naszej szkoły oraz  wychowawczyni oddziału przedszkolnego p. Katarzyna Tracz i nauczyciel bibliotekarz p. Halina Włoszczyńska.

Koło „Przyjaciół biblioteki” oprócz czytania przygotowuje też inscenizacje utworów dla dzieci jak np. „Rzepkę” Juliana Tuwima-patrona naszej szkoły.   Czytamy w bibliotece lub świetliku szkolnym, gdy  dopisuje pogoda. Dzieci czekają na to wydarzenie i potem wszyscy mamy dobry tydzień 🙂


„Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”

                                                                                           /Konfucjusz  551 p.n.e. -479 p.n.e./

Wystawa „Chińskie przysłowia i cytaty”

W ramach całorocznego projektu edukacyjnego Liga klas „Wrocław-Chiny” 2017/18 biblioteka zorganizowała wystawę  prac uczniów klas VI-VII ilustrującą myśli chińskich filozofów. Plakat informacyjny o Konfucjuszu- cenionym myślicielu i filozofie wykonali uczniowie z koła „Przyjaciół biblioteki”. Jest to pierwsze zadanie z kilku, które ma na celu poznanie kultury, historii i sztuki krajów orientalnych a w szczególności z Chin. Wystawę można oglądać do końca listopada br.

Koordynator projektu mgr Halina Włoszczyńska


Majowe czytanie w świetliku szkolnym i na „Ławeczce Tuwima”

„Poniedziałki z książką”- koło „Przyjaciół Biblioteki dla klas I-III

„Piątki z książką –koło „Przyjaciół Biblioteki dla klasy 0 i świetlicy


2016-12-14-13-55-12


„Latawce czytelnicze” – prezentacja zainteresowań czytelniczych uczniów klas IV-VI w ramach projektu edukacyjnego Liga Klas „Naukowy Wrocław”- wystawa: listopad/grudzień 2016 r.


I Nagroda w XXIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym z cyklu „Ziemia jest jedna”- Cztery Żywioły Natury”

Prace fotograficzne: „Koncert jesienny na parasole i wiatr w swoim żywiole” i „Cisza przed burzą” Zuzanny Tarnopolskiej z kl. VI b i praca malarska „Ezopowa bajka o Słońcu i Wietrze” Nikoli Dragan z kl. 5b z koła „Przyjaciół Biblioteki” reprezentowały naszą szkołę w XXIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym o tematyce ekologicznej „Cztery żywioły natury- woda, ziemia, powietrze i ogień”.

Na konkurs nadesłano 415 prac wykonanych przez dzieci i młodzież w wieku od 5 do 22 lat z 52 placówek oświatowych województwa dolnośląskiego.

I nagrodę w kategorii „Fotografia” otrzymała Zuzanna Tarnopolska, która wraz z opiekunem artystycznym- nauczycielem bibliotekarzem panią Haliną Włoszczyńską uczestniczyła 16 listopada 2016 roku w wernisażu wystawy pokonkursowej w MDK –Śródmieście we Wrocławiu.

Dopełnieniem wspaniałej wystawy fotografii, obrazów, rzeźb, szkła, reliefów i ceramiki była muzyka wykonana na instrumentach pochodzących z różnych kontynentów naśladujących dźwięki natury- szum wiatru, szept strumieni czy odgłosy burzy oraz poczęstunek dla uczestników. Wystawę „ Cztery żywioły” można oglądać w MDK-Śródmieście, ul. Dubois 5 we Wrocławiu do 23 grudnia 2016 roku.