Dyktando niepodległościowe „Po polsku o historii”

Dyktando niepodległościowe „Po polsku o historii”

Prawie 30 uczniów z klas: IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 108 im. Juliana Tuwima we Wrocławiu wzięło udział w szkolnym etapie konkursu Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Najlepsi w swoich kategoriach zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to konkurs adresowany do wszystkich uczniów. Odbywa się rokrocznie jesienią od 2013 roku. W tym roku – w sześciu województwach – wzięło w nim udział łącznie kilka tysięcy dzieci.

„Pisanie tradycyjnego dyktanda to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę” – podkreślają organizatorzy.

Sześcioro uczniów Naszej Szkoły przekroczyło próg 75% punktów. Ostatecznie, po weryfikacji prac przez Dolnośląską Komisję Konkursową, Szkołę Podstawową nr 108 im Juliana Tuwima w etapie wojewódzkim reprezentowały: Aleksandra Zaręba (kl. VI A) oraz Zuzanna Kowalczyk (kl. VI B). Gratulujemy!

Organizatorami konkursu VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” są: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów. W roku szkolnym 2018/2019 konkurs przeprowadzamy jest równocześnie w sześciu województwach: małopolskim, dolnośląskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim i śląskim.

Patronat honorowy nad konkursem objęli, m.in. p. Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, p. Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty oraz p. Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia.

Tekst przygotował: Karol Pospiech