3 października i 14 listopada 2017 r. uczniowie klas VII i VI naszej szkoły byli uczestnikami lekcji muzealnych w Pawilonie Czterech Kopuł filii Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
W ramach programu ministerialnego KULTURA DOSTĘPNA uczniowie poznali bogate zbiory sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł i uczestniczyli w zajęciach o charakterze lekcyjno- warsztatowym, których aktywna formuła zachęcała do twórczego myślenia i działania. Uczniowie klas VII dowiedzieli się skąd artyści mają pomysły? Co ich inspiruje i rozwija? Jakie są założenia sztuki konceptualnej zawarte w pracach artystów takich, jak: Stanisław Dróżdż, Roman Opałka, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski. Być może udało się odpowiedzieć na pytanie: czym jest sztuka współczesna?
Natomiast uczniowie klasy VI dowiedzieli się, co łączy sztukę z zagadnieniem miejsca, uczestnicy zaznajomili się z twórczością wrocławskiego artysty Józefa Hałasa, dziełami Leona Tarasewicza, poznali inspiracje Jerzego Nowosielskiego, przyjrzeli się sztuce poświęconej miastom, a także stworzyli własne instalacje w przestrzeni miejskiej.
„Jak przekonywał pedagog i miłośnik muzeów John Dewey, uczenie się przynosi dobre efekty tylko wówczas, gdy możliwe jest połączenie tego, co widoczne w dziełach sztuki z doświadczeniem i wiedzą, które uczniowie już posiadają”.
Opiekun grupy: Małgorzata Więcław-Szafrańska
LEKCJA PLASTYKI W GALERII DIA
3 października 2017 r. uczestnicy kółka plastycznego dla klas I-IV odwiedzili Galerię DIA mieszczącą się na ulicy Bolesława Chrobrego. W ramach wizyty uczniowie zapoznali się z aktualną wystawą dwóch współczesnych malarek Joanny Burdy i Ewy Podleś. Uczniowie dowiedzieli się, skąd artystki czerpią pomysły? Co ich inspiruje i rozwija? Dowiedzieli się, co to jest kolaż ? Przyjrzeli się malarstwu portretowemu, a także stworzyli własne kreatywne portrety.
Zajęcia przeprowadzone przez Panią Dorotę Iskrzak były niezwykle inspirujące i twórcze. Uczniowie poznali metody tworzenia kolażu, pogłębili i rozwinęli warsztat młodego artysty.
Opiekun grupy: Małgorzata Więcław-Szafrańska