Podsumowanie warsztatów witrażu

20 maja zakończyły się warsztaty witrażu realizowane w ramach projektu „Uniwersytet Młodego Odkrywcy” organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Zajęcia prowadzone w pracowni witrażu przez as. Kalinę Bańkę i studenta studiów doktoranckich Adama Włodarczyka miały na celu zapoznanie uczniów z techniką klasycznego witrażu, nabycie doświadczeń poprzez pracę ze szkłem, wzbogacenie wiedzy z zakresu sztuk plastycznych, rozwijanie sprawności manualnej oraz kreatywności.

Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy wiekowe, klasy 3-4 oraz 5-8 w sumie w zajęciach uczestniczyło 20 osób: Jakub Chachulski, Olesya Musakovska, Oskar Bińkowski, Marcel Kalandyk, Filip Kucharski, Daria Myśliwiec, Natalia Biegańska, Daria Olejnik, Zuzanna Altman, Zuzanna Mioduszewska, Vanessa Sikorska, Patrycja Krzepkowska, Aleksandra Zaręba, Wiktoria Brzozowska, Maria Lepszy, Helena Czech, Sylwia Kociołek, Zofia Prostak, Julia Korczak i Julia Gałązka.

Uczestnicy rozpoczęli pracę od zapoznania się z warsztatem artysty- witrażownika. Następnie samodzielnie namalowali wymyślone przez siebie ilustracje na szkle tradycyjną techniką ręcznego nakładania malatur witrażowych. Zajęcia podzielone były na dwa etapy w pierwszym uczestnicy wykonali kontur wymyślonej przez siebie hybrydy, następnie szkła zostały wypalone. Na kolejnych zajęciach modelowali czyli nanosili światłocień na wcześniej namalowanych i wypalonych szkłach. Ostatnim etapem, który wykonali nasi młodzi artyści było oprawienie w ołów szklanych tafli i w efekcie stworzenie tradycyjnych witraży.

Witraże, które powstały w trakcie projektu a efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania będą wyeksponowane w naszej szkole – serdecznie zapraszamy.

Koordynator projektu

Małgorzata Więcław-Szafrańska