Przegląd pieśni patriotycznej z biciem rekordu dla Niepodległej

Przegląd pieśni patriotycznej z biciem rekordu dla Niepodległej

Imponująca wystawa prac plastycznych i wyjątkowe przedstawienie w ramach „XVII Osiedlowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej” oraz bicie rekordu dla Niepodległej. Nasza szkoła uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Osiedlowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej odbył się w naszej szkole (9 listopada), już po raz siedemnasty. Taka forma obchodów Narodowego Święta Niepodległości stała się tradycją „Sto ósemki”. Koordynatorem wydarzenia był p. Mirosław Rubacha, nauczyciel historii. W uroczystości wzięli udział znamienici goście: p. Krzysztof Słupianek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Śródmieście Wrocław oraz p. Beata Purzycka, przewodnicząca Rady Rodziców.

Przegląd otworzyła Dyrektor Szkoły, p. Stanisława Socha. W swoim wystąpieniu przypomniała drogę Polski do niepodległości oraz podkreśliła wartość odzyskanej wolności.

Przewodnim motywem uroczystości było wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni wplecionych w spektakl teatralny „Noc w muzeum”. Główne role w przedstawieniu odegrało dwoje uczniów klasy 6b, przygotowanych przez swojego wychowawcę, p. Łukasza Gregorowicza. Nasza sala gimnastyczna – dzięki pracom uczniów, wykonanych pod kierownictwem p. Małgorzaty Więcław-Szafrańskiej, nauczycielki patyki i techniki – zamieniła się w imponujące muzeum. Występujący uczniowie, omawiając poszczególne obrazy, „przeprowadzili” uczestników uroczystości przez najważniejsze wydarzenia ostatnich stu lat.

Na scenie, oprócz uczniów Naszej szkoły (przygotowanych przez nauczycieli: p. Elżbietę Grzelak oraz p. Leszka Stefanowskiego), zaprezentowali się również przedstawiciele: Przedszkole nr 77 „Tęczowe Siódemki”, Szkoły Podstawowej nr 93 im. Tradycji Orła Białego, Szkoły Podstawowej nr 76 z Oddziałami Sportowymi oraz Młodzieżowego Domu Kultury – Śródmieście. Dzięki nim mogliśmy usłyszeć takie pieśni, jak m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Rota”, czy też „Marsz I Brygady”. Swoją obecność zaznaczyło również Grono Pedagogiczne „Sto ósemki”, które wspólnie wykonało utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

O godz. 11.11. – ubrani na galowo i z kotylionami – wzięliśmy udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”, który ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wspólnie zaśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy.

Przegląd Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich organizowany przez Szkołę Podstawową nr 108 im. Juliana Tuwima we Wrocławiu to nie tylko wyjątkowa lekcja historii, ale przede wszystkim okazja do krzewienia patriotycznych postaw.

Tekst przygotował: Karol Pospiech