Spektakl o „Legendach Wrocławia” w Teatrze na Ostrowie

W ramach edukacji polonistycznej, uczniowie klasy 2a – pod opieką wychowawczyni, p. Magdaleny Puławskiej, nauczyciela wspomagającego p. Artur Jasińskiego – wzięła udział w spektaklu o „Legendach Wrocławia” w Teatrze na Ostrowie.

Przez legendy prowadził widzów bard Bazylii oraz strażnik Ostrowa Tumskiego, rycerz Ignacy.  Obaj oprowadzili uczniów po świecie, który kiedyś istniał, a teraz przypominają o nim wydarzenia ze szkolnych podręczników i turystycznych przewodników. Z kolei podanie o św. Jadwidze Śląskiej przybliża postać trwale wpisaną w historię Dolnego Śląska.

Niektóre z opowieści mrożą krew w żyłach, jak historia mściwego Henia, odrzuconego zalotnika, który podpalił zakład swojego mistrza (i ojca ukochanej), a potem wdrapał się na wieżę katedralną i…już tam pozostał (legenda Kamienna głowa).

Inne kończą się happy endem, jak legenda o Maćku o koślawych nogach i jego cudownym uzdrowieniu (Legenda o Maćku i św. Wincentym). Inne z przedstawionych Legend to:

– Legenda o św. Janie Kantym

– Legenda o Kluskowej bramie.

Po teatralnym spektaklu uczniowie klasy 2a spacerując po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, na żywo mogli zobaczyć kamienną głowę z legendy „Kamienna głowa” czy skamieniałą kluskę z legendę o „Kluskowej bramie”.